A+ A A-

Pano İçi Sıcaklık Kontrol Hesaplamaları

1- Pano Boyutları (Yükseklik, Genişlik, Derinlik) (m)

2- Panonun pozisyonuna göre aşağıda verilen formüller ile hesaplanan pano yüzey alanı A (m2)

3- Pano malzemesine göre sınıflandırılan ısı transfer katsayısı c (W / m2 K) (aşağıda verilmiştir)

4- İstenen pano içi sıcaklığı Ti (°C) ve Max. Ortam Sıcaklığı Td (°C)

5- Pano içinde bulunan cihazlardan yayılan toplam kayıp ısı Pv (W)

Devamı için tıklayınız

 

Elektrik Panoları İçin Isı Kontrolü

Günümüzde komponentlerin iyice küçülmesi, elektroniğin yaygın kullanımı ve yeni güç elektroniği ürünlerinin artması , IP koruma sınıfına benzer şekilde sıcaklık yönetimi ve kontrolünü de elektrik panolarının tasarımında göz önüne alınması gereken bir durum haline getirmiştir.

İşçilik maliyetlerinin oldukça yüksek olduğu proses endüstrilerinde, iki önemli belirleyici faktör güvenilirlik ve minimum hata oranıdır. Herhangi bir arıza büyük miktarlara ulaşabilen kayıplara sebep olabilir.

Komponentin ömrü pano içindeki sıcaklık ve nem koşullarına bağlıdır; ideal sıcaklık +10-+45°C ve ideal bağıl nem oranı %30-90 arasıdır.

Pano içi sıcaklığın ve bağıl nem oranının ideal sıcaklığın dışında olması durumunda çevre koşullarına, panonun yapısına ve özellikle maliyetlere göre değişen pek çok çözüm şekli bulunmaktadır.

Bazı durumlarda panoyu büyütmek ve fan kullanmak yeterliyken, pano içi sıcaklığın çok yüksek olduğu pek çok durumlarda ise soğutucular (klima) kullanılmalıdır.

Pfannenberg ürünleri,1950li yıllardan beri sürekli geliştirilerek, ventilasyon ve ısı değişim sistemlerine ve klimalara dek tüm problemlere uygun çözümler sunmaktadır.

Elektrik Panoları İçin Isı Kontrolü Devamı

(c) Endaks End. Aks. İth. İhr. ve Paz. Tic. A.Ş.

Login

Log in to your account or Create an account

Register

User Registration
or Cancel